Švestka Stanley
Plodná pološvestka s výbornou odolností a širokým využitím velmi odolná šarce.



Původem americká pološvestka Stanley plodí středně velké, modrofialové plody, které dobře snášejí přepravu a využívají se na sušení, konzervování i destiláty. Správně vyzrálé mají příjemně sladkou chuť, jinak mohou působit mdle.
Strom roste středně bujně, tvoří řidší korunu a plodí pravidelně i ve velkém množství. Díky samosprašnosti nevyžaduje opylovače. Dobře zvládá mrazy i sucho, ale vyžaduje teplejší stanoviště a úrodnější půdy, jinak se velkou úrodností rychle vyčerpává. Na dobrých půdách lze pěstovat i do 600 m n. m. Oproti jiným odrůdám je méně náchylná k moniliové hnilobě a velmi dobře odolává i šarce.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Slivoně |
|---|---|
| ? Stanoviště: | do malých zahrad, do velkých zahrad a sadů |
| ? Péče: | vyžaduje střední péči |
| Skupina dle doby zrání: | středně pozdní |
| Nadmořská výška: | do 450 m n. m., do 600 m n. m. |
| Půda: | zvládá lehčí půdy, hlinité půdy, zvládá vlhčí půdy, zvládá sušší půdy |
| ? Výška stromu: | 6 m |
| ? Průměr koruny: | 4 m |
| ? Odolnost vůči: | šarka |
| ? Kvetení: | samosprašná, středně kvetoucí |
| ? Plodnost: | do 5 let po výsadbě, velké úrody, každoročně |
| Barva plodů: | modrá |
| ? Sklizeň: | září (1. polovina) |
| ? Skladovatelnost: | 14 dní po sklizni |
| Zpracování: | destiláty a pálenky, kompoty, marmelády a džemy, přímý konzum, sušení |
| Dužina: | jde dobře od pecky |
| ? Odolnost otlakům: | střední |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
